خبرهای ویژه

» معرفی کتاب » صد درس، شیوه تنبورنوازی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۶:۰۸

 کد خبر: 12092

صد درس، شیوه تنبورنوازی

صد درس، شیوه تنبورنوازی : نام کتابی است که علی اکبر مرادی در سال ۱۳۹۱ با همکاری انتشارات موسیقی عارف در تهران منتشر کرده است؛ این کتاب در قطع رحلی در ۱۱۸ صفحه با شمارگان ۲ هزار نسخه به چاپ رسیده است.

صد درس، شیوه تنبورنوازی

زاگرس نگار – استان کرمانشاه از دیرباز مهد موسیقی بوده است و در ادوار مخلتف موسیقیدان‌های بزرگی پرورده است بخصوص در ساز تنبور که ساز  بومی و محلی این نواحی بوده است و از قداست ویژه ای برخوردار است؛ تنبور قدیمی‌ترین ساز زهی زخمه‌ای است که قدمت آن را حدود ۶ هزار سال دانسته‌اند.

در گذشته آموزش تنبور به صورت سنتی و سینه به سینه صورت می گرفت ولی امروزه باتوجه به تاسیس رشته‌های موسیقی در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی، آموزش این ساز هم شکل علمی به خود گرفته است و افرادی به آموزش آن به صورت نوین و بااستفاده از نُت پرداخته اند و تجربیات خود را به شکل کتاب درآورده اند.

در ادامه مشروح معرفی سه کتاب در زمینه آموزش ساز تنبور را می‌خوانید:

صد درس، شیوه تنبورنوازی : نام کتابی است که علی اکبر مرادی در سال ۱۳۹۱ با همکاری انتشارات موسیقی عارف در تهران منتشر کرده است؛ این کتاب در قطع رحلی در ۱۱۸ صفحه با شمارگان ۲ هزار نسخه به چاپ رسیده است.

در این کتاب آموزش ساز تنبور به شیوه نوین نُت‌خوانی و توضیحات به ۲ زبان فارسی و انگلیسی ارایه شده است؛ بعلاوه از تصاویری هم برای تسهیل در آموزش این ساز استفاده شده است و بنا به اظهارات نویسنده، از این کتاب تاکنون ۱۰ هزار نسخه به فروش رسیده است.

مرادی زاده ۱۳۳۶ کرمانشاه، معلم بازنشسته، آهنگساز و نوازنده ساز تنبور و بنیانگذار خانه تنبور در زادگاه خود در روستای «بانزلانی گوران» از توابع شهرستان دالاهو است.

وی در رشته موسیقی افتخارات فراوانی کسب کرده است؛ علاوه بر این، سال گذشته در همین روزها به عنوان یکی از مشاهیر کُرد در کنگره مشاهیر که در سنندج برگزار شد، کلید طلایی شهر سنندج را کسب کرد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : معرفی کتاب
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.